23-05-2017

XV AUKCJA PRAC

XV AUKCJA PRAC

Jubileuszowa XV Aukcja Prac uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Brzesku odbyła się 23 maja 2017 r. w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku Obecni byli rodzice i opiekunowie podopiecznych, Zarząd Stowarzyszenia „Ostoja”, lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele władz miasta Brzeska, nauczyciele i uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Brzesku, zaproszeni goście z Krakowa oraz mieszkańcy Brzeska i okolic.


Uroczystość rozpoczął Kierownik WTZ Brzesko – Edward Pabian. Podkreślał znaczenie, jakie dla rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, mają takie spotkania jak aukcja prac. Możliwość pokazania i sprzedaży efektów często wielogodzinnej, mozolnej, pracy ułatwia dalszą pracę terapeutyczną. Docenienie prac uczestników sprawia, że widzą sens w zdobywaniu nowych umiejętności, doskonaleniu już zdobytych, szukaniu nowych rozwiązań i pomysłów, uczeniu się cierpliwości i wytrwałości. To także doskonała okazja do budowania tolerancji i szacunku wobec niepełnosprawnych, którzy choć z jednej strony często nie mają wykształcenia, mają problemy z zaspokajaniem swoich najbardziej podstawowych potrzeb, jednocześnie tworzą rzeczy zaskakujące swym pięknem.

Kolejnym punktem programu był występ warsztatowej grupy teatralnej „Szał Dzika”. Spektakl pt.: „Jaś i Małgosia – fabryka czekolady”, stworzony został na podstawie słuchowiska do bajki Jana Brzechwy. Przedstawienie pod kierunkiem muzykoterapeuty Andrzeja Gicali, było połączeniem pantomimy i dubbingu, pełne zaskakujących zwrotów akcji i humoru. Uczestnicy wraz z terapeutami stworzyli niezwykła scenerię, która przeniosła widza do piernikowej chatki czarownicy. Wspaniała dekoracja oraz rekwizyty był efektem współpracy pracowni muzyczno-teatralnej, plastycznej, rękodzieła artystycznego, krawieckiej i stolarskiej.

Następnie wszyscy udali się do sali wystawowej biblioteki, gdzie odbyła się licytacja prac, którą poprowadził Łukasz Kornaś. Padło wiele ciepłych słów uznania i zachwytu dla prac niepełnosprawnych artystów. Zaproszeni goście, przyjaciele brzeskiego warsztatu ale także wiele nowych osób z zaangażowaniem włączyło się w aukcję prac. Wszystkie czterdzieści trzy prace wystawione pod licytację znalazły swoich nabywców. Padły rekordowe sumy. Najwyżej wylicytowaną pracą była mozaika „Wenecja” - Kingi Widło, z pracowni rysunku na szkle i witrażu, którą za kwotę 800 zł nabył pan Marian Tomala. Kolejną wysoko wylicytowaną pracą był „Miejski anioł” - Agaty Ćwioro, z pracowni plastycznej, który za kwotę 700 zł zakupiła pani Mirosława Morawska. Za kwotę 400 zł pani Anna Gaudnik wylicytowała obraz „Kwitnące malwy” z pracowni krawieckiej, a pan Adam Smołucha za 400 zł zakupił pracę „Zadumany anioł”. Oba obrazy wyszyła Barbara Ćwioro z pracowni krawieckiej.  Do samego końca toczyła się zacięta rywalizacja. Ostatnia licytowana praca „Słoneczniki” Katarzyny Czaji z pracowni rysunku na szkle i witrażu, za kwotę 460 zł wywalczyła dla siebie pani Anna Gaudnik.

Wiele osób aktywnie włączyło się w aukcję prac, oraz zakupiło obrazy podczas wolnej sprzedaży. Łącznie zebrano ponad 14 tysięcy złotych. Wszystkie osoby, które były obecne mogły zauważyć jak wielkie zadowolenie i duma, a nawet łzy szczęścia gościły w oczach autorów licytowanych obrazów. Aukcję poprzedziła wystawa niemal czterysta prac uczestników, która cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Można było zobaczyć wiele oryginalnych rękodzieł, obrazów o różnorodnej tematyce, wykonanych w różnych technikach artystycznych, malowanych farbami akrylowymi i farbami do szkła, kolorowe mozaiki, witrażyki ze szkła, obrazy w postaci płaskorzeźby, ceramikę użytkową, obrazki do pokoju dziecięcego, obrazy wyszywane haftem krzyżykowym i liczonym, ozdoby z drewna, sklejki i metalu oraz wiele innych drobiazgów. Prace powstały w pracowniach: plastycznej, krawieckiej, rysunku na szkle i witrażu, ceramicznej, rękodzieła artystycznego, oraz metaloplastyki.