30-05-2016

XIV AUKCJA PRAC UCZESTNIKÓW WARSZTATU TERAPII ZAJĘCIOWEJ W BRZESKU

XIV AUKCJA PRAC UCZESTNIKÓW WARSZTATU TERAPII ZAJĘCIOWEJ W BRZESKU24 czerwca 2016 r. w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku, odbyła się XIV Aukcja prac naszych podopiecznych. Spotkanie rozpoczął Łukasz Kornaś, który przypomniał w kilku słowach cel i zakres działania naszego warsztatu. Następnie Kierownik WTZ Brzesko – Edward Pabian przywitał zgromadzonych gości i podziękował za liczne przybycie rodzicom i opiekunom uczestników, przedstawicielom władz samorządowych, Zarządowi Stowarzyszenia Ostoja, przedstawicielom firmy ABM z Krakowa, lokalnym przedsiębiorcom, nauczycielom i uczniom z Gimnazjum nr 2 w Brzesku.

Kolejnym punktem programu był występ warsztatowej grupy teatralnej Szał Dzika. Pod opieką muzykoterapeuty Andrzeja Gicali przygotowano spektakl pt.: Mój piękny sen. Opowiada on o przełomowych momentach w historii Polski, począwszy od Chrztu Polskiego władcy Mieszka I. Od tego czasu polski naród przeżywał wzloty i upadki, ale zawsze towarzyszył nam krzyż. Tak też było podczas pamiętnej niedzieli Zesłania Ducha Świętego na Placu Zwycięstwa w Warszawie. Jak za sprawą Mieszka I i jego żony Dobrawy miał miejsce chrzest Polski, tak dzięki papieżowi Janowi Pawłowi II dokonało się bierzmowanie narodu. Wspaniała dekoracja oraz rekwizyty zostały stworzone dzięki współpracy pracowni plastycznej, muzyczno-teatralnej, stolarskiej, krawieckiej, metaloplastycznej i rękodzieła artystycznego.

Następnie wszyscy udali się do sali wystawowej biblioteki, gdzie można było zobaczyć bogatą wystawę prac, wykonanych w warsztatowych pracowniach: ceramicznej, plastycznej, krawieckiej, rysunku na szkle i witrażu, rękodzieła artystycznego, oraz metaloplastyki.

Dziękujemy wszystkim osobom, które aktywnie włączyły się w aukcję prac, oraz zakupiły obrazy podczas wolnej sprzedaży. Łącznie zebrano blisko 13 tysięcy złotych. Tworzenie prac artystycznych i udział w różnych formach terapii zajęciowej, dla wielu spośród niepełnosprawnych to nie tylko forma rehabilitacji zawodowej, ale specjalna forma dialogu ze światem trudno dla wielu z nich dostępnym – z ludźmi pełnosprawnymi. W takich chwilach jak aukcja i licytacja, uczestnicy mogą poczuć prawdziwą dumę i wielką satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. To także doskonała okazja do budowania tolerancji i szacunku wobec niepełnosprawnych, którzy choć z jednej strony często nie mają wykształcenia, mają problemy z zaspokajaniem swoich najbardziej podstawowych potrzeb, jednocześnie tworzą rzeczy zaskakujące swym pięknem. Cieszymy się, że twórczość artystyczna osób niepełnosprawnych cieszy się niesłabnącą popularnością i ma swoich licznych odbiorców.

Atmosfera podczas licytacji była bardzo gorąca. Najwyżej wylicytowaną pracą był obraz Kwiaciarka Agnieszki Kural z pracowni plastycznej, który za cenę 550 zł nabył pan Adam Smołucha, wraz z żoną. Równie wysoko, za cenę 500 zł pani Anna Gaudnik wylicytowała pracę Kosz z różami Barbary Ćwioro z pracowni krawieckiej, oraz pani Maria Góra obraz Anioł Agaty Ćwioro z pracowni plastycznej. Kolejną wysoko wylicytowaną pracą był Troskliwy Anioł Katarzyny Curyło z pracowni rękodzieła artystycznego, który za cenę 450 zł zakupiła pani Mirosława Morawska. Za kwotę 400 zł wylicytowano trzy prace: Anioł Stróż Katarzyny Czaja z pracowni rysunku na szkle i witrażu, który nabyła pani Urszula Majmurek; obraz Pauliny Turlej Pranie z pracowni plastycznej, zakupiony przez Panią Mirosławę Morawską oraz Nadmorska zatoczka Grzegorza Grecha z pracowni rysunku na szkle, który zakupiły Panie z Biura poselskiego pani Józefy Szczurek –Żelazko. Najmłodszym licytującym był Filip Mrozowski, który zapłacił 220 zł z własnych oszczędności, za komplet obrazków Tweety i Sylwester.

Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem pani Mirosławie Morawskiej - Prezes Zarządu ABM z Krakowa, firmy zatrudniającej osoby niepełnosprawne, która była najaktywniejszą osoba podczas aukcji i przekazała na rzecz warsztatu łącznie kwotę 2180 zł.

Wśród naszych darczyńców byli także:
Z- ca Dyrektora SPZOZ w Brzesku, Przewodniczący Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Rodziny, Radny Miejski - Adam Smołucha wraz z żoną – 1067 zł
Grzegorz Mrozowski, Radny Powiatowy wraz z rodziną – 820 zł
Anna Gaudnik – 720 zł
Krzysztof Ojczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej – 610 zł
Lekarz Maria Kędziora, Prezes Stowarzyszenia Ostoja – 500 zł
Kazimierz Kural, właściciel Restauracji Galicyjska – 500 zł
Maria Góra, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku – 500 zł
Elżbieta Ogar, właściciel firmy Frutoland – 450 zł
Grażyna Śmigielska, prof. UEK w Krakowie, przewodnicząca Rady Nadzorczej firmy ABM – 420 zł
Urszula Majmurek, Skarbnik Stowarzyszenia Ostoja – 400 zł
Paulina Rudnik, Agnieszka Ziemba - Biuro Poselskie Józefy Szczurek- Żelazko – 400 zł
Lekarz Teresa Hożymek – 345 zł
Dominika Sacha – 260 zł
Barbara Janusz, Stowarzyszenia Ostoja - 250 zł
Grzegorz Wawryka, Burmistrz Brzeska – 200 zł
Lech Pikuła, Dyrektor Banku Spółdzielczego wraz z żona – 200 zł
Ks. Józef Waśko, Duszpasterz Osób Niepełnosprawnych – 200 zł
Wacław Jawor, właściciel firmy usługowo-remontowej Jawor – 200 zł
Urszula Seidler, rodzic uczestnika WTZ Brzesko – 170 zł
Anna Zydroń, Stowarzyszenie Ostoja – 150 zł
Maciej Podobiński, Radny Powiatowy – 120 zł
Janina Górska, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 3 w Brzesku – 110 zł
Bogusław Hajduk, Informator Brzeski – 100 zł

Serdecznie dziękujemy Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury - Małgorzacie Cuber, Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej - Marii Marek, oraz Łukaszowi Kornaś za poprowadzenie aukcji. Wielką pomoc w organizacji imprezy zaoferowali Państwo Aleksandra i Ryszard Dziedzicowie z Brzeskiej Oficyny Wydawniczej, którzy nieodpłatnie wydrukowali zaproszenia i plakaty.

Zapraszamy wszystkie chętne osoby, również niepełnosprawne do odwiedzenia brzeskiego warsztatu terapii, mieszczącego się na ul. Przemysłowej 18, a także do zapoznania się ze stroną internetową www.wtzbrzesko.pl, gdzie można oglądać wyroby z poszczególnych pracowni warsztatu oraz zapoznać się z bogatą działalnością placówki.