19-09-2024

XIV MAŁOPOLSKI PLENER FORM TWÓRCZYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH "MAGIA GÓR - BESKIDY 2024"

XIV MAŁOPOLSKI PLENER FORM TWÓRCZYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH "MAGIA GÓR - BESKIDY 2024"

W dniach od 10 do 13 września 2024 na terenie Ośrodka Wypoczynkowego "Jędruś" w Zawoi odbył się XIV Małopolski Pener Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych 'Magia Gór- Beskidy 2024" Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Opiekunów i Wolontariuszy "Ostoja" w ramach którego działa Warsztat Terapii Zajęciowej w Brzesku. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym ze środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego. Wzięło w nim udział w sumie 67 osób, w tym 47 osób niepełnosprawnych i 20 opiekunów. Całe przedsięwzięcie miało charakter regionalny a beneficjenci pochodzili z kilku powiatów małopolski. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego.


Swoją przygodę w Beskidach uczestnicy projektu rozpoczęli od zwiedzania Sądeckiego Parku Etnograficznego w Nowym Sączu. To największe muzeum skansenowskie w Małopolsce, gdzie można podziwiać architekturę drewnianą i tradycyjną kulturę ludową grup etnicznych: Lachów, Pogórzan, Górali Sądeckich, Łemków, Niemców i Cyganów. Uczestnicy zobaczyli m.in. zagrody chłopskie, XVII-wieczny dwór szlachecki, folwark dworski, kościół rzymskokatolicki, cerkiew grekokatolicką i wiele innych. Przewodnik na przykładzie ekspozycji w skansenie zaprezentował majątkowe i społeczne zróżnicowanie, kulturę ludową, tradycje.

Z Nowego Sącza wszyscy udali się do Zawoi, gdzie po zakwaterowaniu w Ośrodku Wypoczynkowym „Jędruś” i obiedzie, nastąpiło oficjalne otwarcie projektu i przywitanie wszystkich uczestników.

Popołudnie uczestnicy spędzili na warsztatach zawodowych, podczas których mogli poznać nowe techniki, podzielić się swoimi umiejętnościami i doświadczeniami. Pod okiem terapeutów podopieczni zaczęli tworzyć piękne wyroby i dekoracje podczas zajęć z ceramiki, krawiectwa, metaloplastyki, plastyczno-stolarskich, rękodzielniczych i z makramy.

Drugi dzień pleneru rozpoczęliśmy od pieszej wycieczki z przewodnikiem na Mosorny Groń. Piękna pogoda i  cudowne widoki sprzyjały wspinaczce na szczyt, który jest położony na wysokości 1046 m n.p.m. Dla wszystkich ta wycieczka była wyzwaniem, na końcu którego czekała satysfakcja i duma, że dali radę. Dodatkową atrakcją na szczycie była wieża widokowa, z której rozpościerał się przepiękne widoki na pobliskie szczyty z Babią Górą na czele. Po powrocie do ośrodka i obiedzie, który po takiej pieszej wycieczce smakował wyjątkowo, odbyły się warsztaty zawodowe.

Trzeci dzień pleneru rozpoczęliśmy od wycieczki wokół Jeziora Mucharskiego. Po drodze zwiedziliśmy Zamek Suski w Suchej Beskidzkiej wraz z parkiem oraz rynek, Dwór w Stryszowie  a także Zaporę w Świnnej Porębie wraz z ośrodkiem zarybieniowym.

Uczestnicy dowiedzieli się, iż Zamek w Suchej Beskidzkiej, popularnie nazywany Małym Wawelem, to  jeden z najpiękniejszych obiektów architektury renesansowej w Polsce. Przewodnik zaznaczył, iż  dzisiaj to centrum kultury, sztuki i nauki dla całego regionu. Opowiedział o prawie sześciowiekowej historii, w czasie której był własnością pięciu rodzin szlacheckich: Castiglione-Suskich, Komorowskich, Wielopolskich, Branickich i Tarnowskich. Przechodząc się po pomieszczeniach zamku można był podziwiać wystrój, słuchać ciekawych historii. Po zakończeniu zwiedzania zamku udaliśmy się na spacer po malowniczych alejkach parku przyzamkowego a  stamtąd na rynek w centrum Suchej Beskidzkiej.

Kolejnym punktem na naszej wycieczkowej mapie był Dwór w Stryszowie wzniesiony pod koniec XVI w a na przełomie lat rozbudowany do obecnej postaci. Dziś pełni role muzeum w którym można oglądać wnętrza dworu polskiego.

Ze Stryszowa udaliśmy się na Zaporę w Świnnej Porębie. Tam na początek zwiedziliśmy Ośrodek Zarybieniowy, który powstał po wybudowaniu zapory na rzece Skawie aby połączyć tak ważną funkcję przeciwpowodziową zbiornika Świnna Poręba, rekompensując jednocześnie jego negatywny wpływ na ichtiofaunę. Ośrodek okazał się niezwykle interesującym miejscem dla uczestników. Mieliśmy okazję zobaczyć na własne oczy proces hodowli ryb a także dowiedzieć się jak ważna jest ochrona naturalnych zasobów wodnych i jak istotne jest zarybianie dla zachowania równowagi w ekosystemach wodnych. Następnie przewodnik oprowadził nas po samej zaporze. Dowiedzieliśmy się, że zapora to nowoczesna budowla hydrotechniczna, która spiętrza wodę na rzece Skawie. W ten sposób powstaje zbiornik,  który ma za zadanie zapobiegać skutkom powodzi. Dowiedzieliśmy się także na czym  praca w takim miejscu. 

Po dniu pełnym emocji i wrażeń wróciliśmy do ośrodka, gdzie czekał na nas pyszny obiad. Po obiedzie uczestnicy wzięli udział w warsztatach pracując nad swoimi małymi projektami, rozwijając swoje umiejętności i zdobywając nowe doświadczenia. 

Ostatni dzień pobytu to czas na oficjalne zakończenie projektu, rozdanie dyplomów za udział, pożegnanie. Bogatsi o nowe doświadczenia i wspomnienia wyruszyliśmy w drogę powrotna do domu.