04-09-2023

XIII MAŁOPOLSKI PLENER FORM TWÓRCZYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH "MAGIA BAŁTYKU - JASTRZĘBIA GÓRA 2023"

XIII Małopolski Plener Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych "Magia Bałtyku - Jastrzębia Góra 2023"

W dniach od 22 do 29 sierpnia 2023 na terenie Ośrodka Wczasowego "Diuna" w Jastrzębiej Górze odbył się XIII Małopolski Pener Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych 'Magia Bałtyku- Jastrzębia Góra 2023" Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Opiekunów i Wolontariuszy "Ostoja" w ramach którego działa Warsztat Terapii Zajęciowej w Brzesku. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym ze środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego. Wzięło w nim udział w sumie 75 osób, w tym 45 osób niepełnosprawnych i 35 opiekunów. Całe przedsięwzięcie miało charakter regionalny a beneficjenci pochodzili z kilku powiatów małopolski.


Po przyjeździe i zakwaterowaniu wszyscy zjedliśmy smaczny obiad. Odbyło się także oficjalne przywitanie wszystkich uczestników projektu. Dzień przyjazdu był dniem, w którym każdy miał czas na zapoznanie się z infrastrukturą ośrodka oraz najbliższą okolicą. Zostały przygotowane stanowiska do zajęć warsztatowych tj. tworzenie magnesów na lodówkę, figurek ceramicznych, dzwonków wietrznych, ramek na zdjęcia, pamiątek znad morza, skrzyneczek na skarby czy ozdób z masy porcelanowej.

W drugim dniu pleneru, zaraz po śniadaniu, wyjechaliśmy na wycieczkę z przewodnikiem do Gdańska. Tam zwiedziliśmy najbardziej interesującą część - Główne Miasto wraz z Wyspą Spichrzów. Przeszliśmy Drogą Królewską, czyli ul. Długą i Długi Targ, gdzie mogliśmy podziwiać liczne zabytki m.in. Złotą Bramę, Ratusz Głównego Miasta, Dom Uphagena, Dwór Artusa, Zieloną Bramę. Przeszliśmy Długim Pobrzeżem wzdłuż Motławy w Stronę Żurawia. Spacerowaliśmy także jedną z najbardziej uroczych uliczek - ul. Mariacką a także odwiedziliśmy Bazylikę Mariacką, która znajduje się na jej początku. Następnie spacerkiem przeszliśmy na Plac Solidarności, miejsce szczególnie ważne dla Gdańska. Zobaczyliśmy Pomnik Poległych Stoczniowców i słynną Bramę nr 2. Dzień zakończyliśmy zwiedzaniem Europejskiego Centrum Solidarności, w którym za pomocą oryginalnych elementów pozyskanych ze stoczni tj. dźwigi, stoły, narzędzia, dokumenty, filmy oglądaliśmy historię upadku komunizmu w Polsce.

Trzeci dzień pleneru, po śniadaniu, to czas na plażowanie i spacery po Jastrzębiej Górze i okolicy. Po obiedzie odbyły się warsztaty zawodowe, w ktorych każdy mógł wykazać się kreaywnością i pochwalić swoimi umiejętnościami.

W czwartym dniu pobytu w Jastrzębiej Górze ponownie spotkaliśmy się z Panią Przewodnik, tym razem w Gdyni, tuż przy nadmorskim bulwarze. Tam zobaczyliśmy niszczyciel ORP "Błyskawica" i żaglowiec "Dar Pomorza" Potem odwiedziliśmy Dworzec Morski, skąd dawniej odpływały polskie transatlantyki.  Z Gdyni przejechaliśmy autokarem do Oliwy. Tam odwiedzilismy Katedrę Oliwską - najdłuższy kościół w Polsce, który kryje w swoich wnętrzach rokokowe organy składające się z ponad 7800 piszczałek. Wysłuchaliśmy  pięknego koncertu organowego. Spacerowalismy także po przepięknym Parku Oliwskim. Z Oliwy udaliśmy się do Sopotu a tam oczywiście obowiązkowym punktem był spacer po najdłuższym  molo nad Morzem Bałtyckim -  sopockim molo. Przeszliśmy także sławnym deptakiem wzdłuż ulicy Bohaterów Monte Casino.

Kolejne trzy dni pleneru upłynęły na korzystaniu z pięknej pogody, plażowaniu i spacerach a po obiedzie stałym punktem były warsztaty zawodowe. Pod okiem terapeutów uczestnicy pracowali zgodnie ze swoimi umiejetnościami, możliwościami i predyspozycjami. Z dnia na dzień powstawały coraz to piękniejsze i ciekawsze prace. Wszystkie mozna było podziwiać na wystawie zorganizowanej na zakończenie. 

Ostatni dzień pleneru to zakończenie i pożegnanie, które miało miejsce tuż po śniadaniu. Potem spakowani i zadowoleni wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.