15-09-2021

XI MAŁOPOLSKI PLENER FORM TWÓRCZYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH "MAGIA GÓR", PORONIN 7-10.09.2021

XI MAŁOPOLSKI PLENER FORM TWÓRCZYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH "MAGIA GÓR", PORONIN 7-10.09.2021

W dniach 7-10.09.2021 r. w Ośrodku Wypoczynkowym "Limba" w Poroninie odbył się XI Małopolski Plener Form Twórczych "Magia Gór" Organizatorem było Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Opiekunów i Wolontariuszy "Ostoja" w ramach którego działa Warsztat Terapii Zajęciowej w Brzesku. Beneficjentami projektu było 90 osób, w tym 35 opiekunów i 55 osób niepełnosprawnych, podopiecznych naszego warsztatu oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej z Gorlic i Odrowąża. Cały projekt został zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego.


Nasz plener rospoczęliśmy od spotkania w Krynicy-Zdroju na dolnej stacji  śłotwiby-Arena, skąd kolejką linową wjechaliśmy na górę, aby zwiedzić Wieżę Widokową. To fantastyczne miejsce położone pośród lasów, z pięknymi widokami. Do wieży, która ma ponad 49 m wysokości prowadzi położona w koronach drzew ścieżka przyrodniczo-edukacyjna. Z Krynicy udaliśmy się do Poronina. Po zakwaterowaniu wszystkich uczestników w ośrodku "Limba" i smacznym obiedzie rozpoczęliśmy przygotowania do warsztatów zawodowych. Każdy mógł zdecydować i wybrać warsztaty , w których chce uczestniczyć zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, umiejętnościami i możliwościami: ceramicznych, kulinarnych, hafciarskich, malarskich, stolarskich, z cardmakingu, metaloplastycznych.

Drugi dzień pleneru był bardzo intensywny. Zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy na pieszą wycieczkę z przewodnikiem. Naszym celem była Rusinowa Polana. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy z parkingu na Wierch Porońcu skąd na Rusinową Polanę prowadzi szeroka, szutrowa droga. Idąc, w przeswitach między drzewami moglismy podziwiać piękne tatrzańskie widoki, które w całej okazałości ujrzeliśmy po wejściu na Rusinową Polanę. Ponieważ pogoda dopisała a niebo było słoneczne i bezchmurne, mogliśmy zobaczyć jak na dłoni piekne, wysokie góry, m.in. Rysy, Gerlach, Lodowy Szczyt. Po obiedzie odbyły się warsztaty zawodowe. Kazdy mógł poznać nowe, ciekawe propozycje dotyczące róznych technik, podzielić się swoimi doświadczeniami i umiejętnościami. Pod okiem terapeutów prowadzących warsztaty zaczęlo powstawać piękne hafty, które potem zostały wykorzystane np. do kartek, bombek choinkowych, malowane ręcznie kafle ceramiczne, pieknie przyzdobione świeczniki z metalu, lampiony, malowane farbami akrylowymi obrazki, które potem zostały oprawione w ramki przygotowane na warsztatach stolarskich a także smaczne przkąski i slodkości wykonane na warsztatach kulinarnych.

W trzecim dniu, zaraz po śniadaniu, wspólnie wyruszyliśmy do Zakopanego. Odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Potem był czas wolny, który każdy mogł wykorzystać jak chce. Jedni spacerowani po Zakopanym, inni zakupili pamiątki, a byli też tacy który wybrali się na pyszne ciasto do kawiarni w towarzystwie kolegów i koleżanek. Po obiedzie uczestnicy kontynuowali pracę na poszczególnych warsztatach zawodowych, wykańczali swoje prace aby wieczorem można było zorganizować wystawę prac, które powstały w czasie pleneru. W tym dniu została zorganizowana uroczysta kolacja przy grillu na zakończenie całego spotkania, zostały rozdane dyplomy oraz słodkie upominki. Po kolacji wszyscy bawili się na wspólnej dyskotece

Następnego dnia, po śniadaniu nastąpiło oficjalne zakończenie spotkania i po pożegnaniu wszystkie grupy rozjechały się do domów.