10-08-2019

X MAŁOPOLSKI PLENER FORM TWÓRCZYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „MAGIA BAŁTYKU”

X MAŁOPOLSKI PLENER FORM TWÓRCZYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „MAGIA BAŁTYKU”

W dniach 10 – 17.08.2019 r. w Ośrodku Wczasów Rodzinnych i Rehabilitacyjnych "ZEM – Tourist", Pustkowo odbył się X Małopolski Plener Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych „Magia Bałtyku”. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego. W projekcie mającym zasięg regionalny wzięło udział 68 osób, 40 osób niepełnosprawnych i 28 opiekunów. Nasi podopieczni mieli możliwość wyjazdu z rodzicem lub pod opieką terapeutów. Wraz z nami, w projekcie uczestniczyli podopieczni Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Rodzina” z Gorlic. Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Opiekunów i Wolontariuszy „Ostoja” w ramach, którego działa brzeski warsztat


W ciągu siedmiu dni pleneru uczestnicy wraz z rodzicami i terapeutami, mieli możliwość zobaczyć wiele pięknych miejsc, wzbogacić wiedzę o kulturze, przyrodzie, spędzić miło czas podczas wspólnej pracy na zajęciach warsztatowych. Wyjazdowy i integracyjny charakter pleneru, nowe kontakty, zadania i doświadczenia  stwarzają płaszczyznę do rozwijania szeroko rozumianych kompetencji osobistych w zakresie codziennej zaradności, odpowiedzialności za siebie, funkcjonowania w grupie, właściwej komunikacji, poszerzania swojej wiedzy i praktycznych umiejętności

Dodatkowo w projekcie zostały wprowadzone elementy edukacji zawodowej. Uczestnicy odwiedzili prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Koło w Kołobrzegu  - Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Zakład Aktywności Zawodowej.  Jednostki te wchodzą w skład nielicznego w Polsce, tak kompleksowego i wielospecjalistycznego systemu wsparcia osoby niepełnosprawnej na każdym etapie życia.  Stowarzyszenie prowadzi bowiem także Ośrodek Wczesnej Interwencji, Ośrodek Rehabilitacyjno - Edukacyjno – Wychowawczy, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Dom Pomocy Społecznej. Uczestnicy mieli możliwość porozmawiać z pracownikami o różnorodnych aspektach pracy osób niepełnosprawnych, poznali główne cele i zasady funkcjonowania placówek.

Ciekawą propozycją była możliwość poznania niecodziennych zawodów, takich jak armator i bursztynnik. Z zaciekawieniem oglądaliśmy port z kutrami rybackimi oraz słuchaliśmy o  budowie i koniecznym oprzyrządowaniem kutra rybackiego, znaczeniu ekologii w służbie środowiska morskiego, oraz trudnych aspektach pracy w zawodzie rybaka. Podczas wizyty w Muzeum Bursztynu w Kołobrzegu uczestnicy dowiedzieli się jakie właściwości chemiczne, fizyczne i lecznicze posiada bursztyn, jak wygląda proces jego wydobywania, poznali jego zastosowanie  w medycynie i sztuce jubilerskiej, podziwiali salę brył wraz z inkluzjami organicznymi w bursztynie oraz średniowieczny zakład szlifierski. Natomiast podczas warsztatów szlifierskich, próbowali swoich sił przy trudnym i precyzyjnym procesie obróbki bursztynu.

Podczas zajęć warsztatowych wspólnie z rodzicami i terapeutami uczestnicy wykonywali pocztówkę wakacyjną z wykorzystaniem różnorodnych materiałów oraz składali modele statków z puzzli 3D. Uczyli się także budować różnorodne formy przestrzenne z piasku i wykorzystywać swoje zdolności fotograficzne. Nie zabrakło też czasu na zajęcia sportowo-rekreacyjne, wspólne plażowanie, spacery do sąsiednich miejscowości, rozmowy, wspólną zabawę. Dodatkową atrakcją był udział w koncercie zespołu Boys w Rewalu, zabawa taneczna oraz wspólny grill zorganizowany na terenie Ośrodka. Nawet pogoda mimo niekorzystnych prognoz  obdarowała nas słońcem i ciepłem, dzięki czemu mogliśmy cieszyć się z piękna i uroku polskiego Bałtyku.