13-11-2018

SPOTKANIE INTEGRACYJNE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W PORONINIE

SPOTKANIE INTEGRACYJNE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W PORONINIE

W dniach 13-16 listopada 2018 r. nasi uczestnicy wraz z kadrą terapeutyczną i rodzicami, wzięli udział w góralskim spotkaniu integracyjnym w Poroninie. W jesiennej scenerii, wśród tatrzańskich widoków, bawiliśmy się wspólnie z podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej z Gorlic, Podolan, Odrowąża Podhalańskiego, Karwodrzy oraz ŚDS Kłaj. Spotkanie obfitowało w wiele atrakcji. Głównym wydarzeniem był koncert zespołu „Baciary”. Artyści nie tylko zagrali nieodpłatnie wspaniały koncert, ale także pozowali do wielu zdjęć z uczestnikami.


Zanim dotarliśmy na miejsce, pierwszego dnia zwiedziliśmy Centrum Jana Pawła II w Krakowie oraz uczestniczyliśmy we Mszy świętej w Kościele Relikwii krwi Jana Pawła II. Relikwiarz krwi Jana Pawła II, którą lekarze z rzymskiej kliniki Gemelli przekazali osobistemu sekretarzowi Papieża kard. Stanisławowi Dziwiszowi, została zamknięta w szklanej szkatule i umieszczona wewnątrz marmurowego ołtarza znajdującego się pośrodku ośmiobocznej świątyni. Po przyjeździe do ośrodka wczasowego „Limba”, zakwaterowaniu i obiedzie, odbyły się wspólne zajęcia rekreacyjno – sportowe. Terapeuci z Środowiskowego Domu Samopomocy z Kłaja poprowadzili także warsztaty tworzenia ozdób z filcu i wikliny papierowej. Wieczorem, po oficjalnym przywitaniu wszystkich uczestników przez Kierownika WTZ Brzesko, uczestnicy wspaniale bawili się do późnych godzin wieczornych.

Drugiego dnia tuż po śniadaniu wszyscy chętni mieli możliwość zrelaksować się na Termach „Bania” w Białce Tatrzańskiej. Osoby, które z przyczyn zdrowotnych nie mogły skorzystać z tej atrakcji, uczestniczyły w zajęciach sportowo-rekreacyjnych na terenie ośrodka „Limba”. Po obiedzie Warsztaty Terapii Zajęciowej z Gorlic przygotowały wspaniałą niespodziankę w postaci gry - Koło Fortuny. Wielu uczestników próbowało swoich sił podczas zabawy. Po kolacji nadszedł czas na koncert zespołu „Baciary”.  

Zespół „Baciary” powstał w 2002 r. na Podhalu. Założony został przez braci Andrzeja i Janusza Body. Zyskał sławę i popularność, dzięki nowoczesnemu podejściu do grania, czasami już zapomnianych melodii śpiewanych dawno temu przez naszych dziadków czy rodziców. Trochę popa, rocka, biesiady, trochę disco, trochę muzycki na góralską nutę z charakterystycznym góralskim dialektem. W skład obecnego zespołu wchodzą: Andrzej Body (instrumenty klawiszowe, śpiew), Janusz Body (gitara basowa, śpiew), Władysław Lassak (akordeon), Bartek Marduła (skrzypce), Maciej Marduła (perkusja) oraz Jan Strama (gitara). Uczestnicy wspaniale bawili się w rytm dobrze im znanych i lubianych przebojów takich jak: "Żyje się raz", "Oczy zielone", "Nic do stracenia", "Jak się bawią ludzie". 

W trzeci dzień spotkania uczestnicy mogli pospacerować najpopularniejszą z ulic Zakopanego - Krupówkami, zrobić zakupy, skosztować góralskich oscypków. Po obiedzie uczestnicy wyjechali do karczmy „Zadyma” w Szaflarach, gdzie próbowali swoich sił w grze w kręgle oraz w darta. Po wieczornej kolacji wszyscy wyśmienicie bawili się na pożegnalnej zabawie,  poprzedzonej podziękowaniami dla organizatorów spotkania i kierowników poszczególnych warsztatów.

Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas, pełen uśmiechu i dobrej zabawy. Szczególnie dziękujemy Pani Kierownik WTZ Odrowąż Podhalański – Monice Bukowskiej. To dzięki Jej staraniom mogliśmy na żywo słuchać, śpiewać i bawić się przy muzyce zespołu „Baciary”.