09-11-2018

WYSTAWA INTERAKTYWNA „NAUKOBUS” W PORĄBCE USZEWSKIEJ

WYSTAWA INTERAKTYWNA „NAUKOBUS” W PORĄBCE USZEWSKIEJ

Grupa naszych uczestników miała niecodzienną okazję brać udział w projekcie Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. Dwadzieścia mobilnych stacji badawczych i trzech edukatorów z mnóstwem zagadek naukowych w zanadrzu – w tym składzie Centrum Nauki Kopernik odwiedziło wiele małych miejscowości w całej Polsce, w tym Publiczną Szkołę Podstawową im. Władysława Reymonta w Porąbce Uszewskiej. Serdecznie dziękujemy Dyrektor Szkoły – Pani dr Magdalenie Węgrzyn za możliwość zobaczenia wystawy.


Wyjazdy Naukobusa są możliwe dzięki programowi „Nauka dla Ciebie”, realizowanemu wspólnie przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To dzięki niemu dzieci z małych miejscowości mogą samodzielnie odkrywać prawa nauki pod okiem doświadczonych edukatorów. Wystawa umożliwia samodzielne eksperymentowanie, pełne niespodzianek odkrywanie praw i zasad, które rządzą światem. Udowadnia, że nauka nie musi być nudna, trudna i ciężka do zobrazowania. Edukatorzy pomagają zrozumieć zasady działania poszczególnych eksponatów i przybliżają prezentowane zjawiska naukowe. 

Siadając na wirującym krześle, można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu. Można też m.in. przetestować uwięzioną piłkę, wirujące krzesełko, kulę plazmową, półkule magdeburskie i trójwymiarowy model anatomiczny ludzkiego ciała. Uczestnicy otrzymali także „Poradnik młodego naukowca” zawierający propozycje doświadczeń, które mogą samodzielnie, lub z rodzicem przeprowadzić w domu.