24-09-2018

KINGA WIDŁO LAUREATKĄ XIV EDYCJI MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO PFRON

KINGA WIDŁO LAUREATKĄ XIV EDYCJI MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO PFRON

24 września 2018 r. Kinga Widło została zaproszona do Kopalni Soli w Wieliczce jako laureatka XIV edycji Małopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”, organizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem nawiązującym do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości: „Niepodległa bez bar – od morza do Tatr”.


W tym niecodziennym wydarzeniu towarzyszyli jej Kierownik WTZ Brzesko - pan Edward Pabian oraz pani Monika Koczwara, opiekun Pracowni Plastycznej w której Kinga jest uczestniczką. Wszyscy zjechali windą do podziemnych tuneli kopalni i zostali zaprowadzeni przez panią przewodnik do Kaplicy św. Kingi na uroczystą Mszę Świętą, która rozpoczynała uroczystości. Następnie przeszliśmy do Komory Jana Haluszki. Na powitanie wystąpili uczniowie Szkoły Muzycznej I stopnia przy SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie oraz kwartet smyczkowy „Forum Kwartet”.

Gościem honorowym tegorocznej gali laureatów okazała się pani premier Beata Szydło, która osobiście wręczała nagrody laureatom, oraz w przemówieniu podziękowała wszystkim niepełnosprawnym artystom, którzy wzięli udział w konkursie, za tak piękne prace. Dziękowala także wszystkim pracownikom, którzy wspierają twórczość niepełnosprawnych. Jednak dla nas najmilszą niespodzianką był fakt, że Kinga zdobyła II miejsce w kategorii malarstwo i witraż za pracę "Lajkonikiem przez Polskę". Dziękujemy Komisji Konkursowej za docenienie pracy naszej podopiecznej. 

Laureaci wojewódzkiego etapu XVI edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego PFRON „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” odebrali nagrody z rąk Wicepremier Beaty Szydło oraz Józefy Szczurek – Żelazko – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Zbigniewa Cichonia – Senatora RP, Urszuli Ruseckiej – Poseł na Sejm, Zastępcy Przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Piotra Ćwika – Wojewody Małopolskiego oraz Marty Mordarskiej – dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON.