24-08-2018

IX MAŁOPOLSKI PLENER FORM TWÓRCZYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „MAGIA BAŁTYKU”

IX Małopolski Plener Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych „Magia Bałtyku”

W dniach 24.08 – 1.09.2018 r. w Ośrodku Wczasów Rodzinnych i Rehabilitacyjnych "ZEM – Tourist", Pustkowo odbył się IX Małopolskie Plener Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych „Magia Bałtyku”. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego. W projekcie mającym zasięg regionalny wzięło udział 83 osoby, 35-ciu opiekunów oraz 48 osób niepełnosprawnych, podopiecznych Stowarzyszeń i Fundacji z terenu województwa małopolskiego. Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Opiekunów i Wolontariuszy „Ostoja” w ramach, którego działa nasz brzeski warsztat.


Główną ideą projektu było zastosowanie różnych metod oddziaływania terapeutycznego, w skład których poza arteterapią i turystyką włączona została talasoterapia - forma terapii, wykorzystująca morski klimat oraz wpływ danego miejsca na ludzką psychikę. Zajęcia plenerowe, poprowadzono z wykorzystaniem piękna krajoznawczego oraz bogactwa i tradycji kulturowej nadmorskiego regionu Polski. Stanowiło to doskonałą okazją do wszechstronnej rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Zadania te realizowane były przez doświadczoną kadrę terapeutyczną, pracującą na co dzień z osobami niepełnosprawnymi oraz opiekunów osób niepełnosprawnych.

Motywem przewodnim warsztatów było tworzenie prac przestrzennych, z wykorzystaniem bogactwa i skarbów polskiego morza. Innowacyjną propozycją pleneru były warsztaty, podczas których uczestnicy pod opieką profesjonalisty, uczyli się budować duże budowle z piasku. Piasek to doskonałe narzędzie umożliwiające tworzenie nieograniczonych form. Uczestnicy wspaniale bawili się podczas budowania ogromnego zamku. Nie zabrakło też zajęć sportowo-rekreacyjnych, zwłaszcza gry w piłkę plażową i siatkową. W Muzeum w Trzęsaczu uczestnicy projektu, zamiast klasycznych eksponatów za szklaną szybą, zapoznali się za pomocą nowoczesnych technologii z historią Ruin Kościoła w Trzęsaczu, znaczeniem 15 południka, na którym leży Trzęsacz, tajemniczą legendę o Zielenicy, a także walką człowieka z żywiołem jaka toczyła się na przestrzeni wieków.

Interesująca propozycją były warsztaty poprowadzone w Centrum Słowian i Wikingów. Zakęcia rozpoczęły się krótkim zwiedzaniem skansenu, usytuowanego na nabrzeżu rzeki Dziwna, w którym znajduje się kilkanaście obiektów - replik wczesnośredniowiecznego Wolina. Następnie grupa został podzielona na  cztery mniejsze grupy. Wszyscy wzięli udział w zajęciach lepienia z gliny, tworzenia kulek z filcu, zajęciach muzycznych. Wszyscy chętni mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku oraz sprawdzić swoje umiejętności w pisaniu piórem. Na zakończenie zajęć uczestnicy skosztowali pysznych podpłomyków z marmoladą lub serem z czosnkiem i ziołami, oraz piernika wypiekanego w piecu chlebowym i herbatę ziołową. Podczas warsztatów artystycznych, uczestnicy pod opieką terapeutów i opiekunów, tworzyli ramki na zdjęcie z wykorzystaniem skarbów znalezionych na plaży oraz przygotowanych przez organizatora muszelek. Był też czas na odpoczynek i relaks, długie spacery brzegiem morza, wzajemne rozmowy, nawiązanie przyjaźni oraz zabawę przy muzyce.