04-06-2018
Warsztaty Terapii Zajęciowej to placówki działające na rzecz dorosłych osób niepełnosprawnych. Ich celem jest prowadzenia rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzającej do rozwoju samodzielności i nabywanie umiejętności niezbędnych do podjęcia pracy. W całej Polsce funkcjonuje ponad 700 placówek, w których ponad 27 tysięcy osób niepełnosprawnych ma zapewnioną systematyczną rehabilitacje i wsparcie.
Po rozmowach w dniu 7 czerwca 2018 r. w Warszawie ze Stroną Rządową, przedstawiciele Wojewódzkich Forów WTZ podjęli decyzje o zawieszeniu trwającego Ogólnopolskiego Pogotowia Protestacyjnego WTZ do września 2018 r.
DOMAGAMY SIĘ OD RZĄDU ZWIĘKSZENIA POZIOMU DOFINANSOWANIA ZE ŚRODKOW PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH KOSZTÓW ROCZNEGO UDZIAŁU W ZAJĘCIACH JEDNEGO UCZESTNIKA.
Przez ostatnie 10 lat kwota (Algorytm) dofinansowania ze środków PFRON kosztów działalności WTZ była prawie nie zmieniana. Przez ten czas algorytm wzrósł o 8%, a minimalna pensja o 81%. W 2008 roku kwota ta wynosiła 150 % płacy minimalnej, a obecnie 70%. Taka sytuacja spowodowała narastający odpływ doświadczonej kadry, posiadającej wysokie kwalifikacje i wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Warsztaty mają także olbrzymie kłopoty z wymianą zużytego (20 letniego) wyposażenia, remontami obiektów czy dowozem osób niepełnosprawnych na zajęcia. Naszym Placówką grozi upadek.