16-10-2017

SPOTKANIE INTEGRACYJNE ORAZ WARSZTATY ZAWODOWE „POSTAW NA PRACĘ” W PORONINIE

SPOTKANIE INTEGRACYJNE ORAZ WARSZTATY ZAWODOWE „POSTAW NA PRACĘ” W PORONINIE

W dniach od 16.10.2017 r. do 20.10.2017 r. na terenie Ośrodka Wczasowego „Limba” w Poroninie odbyło się „Spotkanie integracyjne oraz warsztaty zawodowe „Postaw na pracę” dla osób niepełnosprawnych" Organizatorem całego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Opiekunów i Wolontariuszy „Ostoja” w ramach, którego działa Warsztat Terapii Zajęciowej w Brzesku. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego.


Projekt skierowany był do osób niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Miał zasięg regionalny i  wzięło w nim udział 135 osób, w tym 95 to osoby niepełnosprawne a 40 to opiekunowie. W ramach całego przedsięwzięcia zostały zorganizowane warsztaty zawodowe dla osób niepełnosprawnych z zakresu: ceramiki, cardmakingu, metaloplastyki, decoupagu, ozdób choinkowych oraz tworzenia stroików świątecznych. Dla chętnych osób poprowadzono zajęcia sportowe. Uczestnicy korzystali także z zaplecza sportowego ośrodka oraz gier planszowych. Dla osób niepełnosprawnych projekt był szansą na podniesienie umiejętności zawodowych, poznania nowych technik pracy, rozwój umiejętności i kompetencji społecznych niezbędnych w codziennym życiu i na rynku pracy. Mieli okazję wykazać się swoimi zdolnościami, umiejętnościami i kreatywnością w zajęciach warsztatowych. Spotkanie było też okazją do aktywnego i interesującego spędzania czasu w gronie osób o podobnych problemach.

Po przyjeździe i zakwaterowaniu wszystkich grup odbyło się oficjalne otwarcie i przywitanie uczestników spotkania. Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej z Brzeska życzył wszystkim przyjemnego wypoczynku oraz owocnej, twórczej i pomysłowej pracy na warsztatach zawodowych. Po obiedzie został zorganizowany wyjazd na baseny termalne w Chochołowie. Był to wspaniały czas odpoczynku, relaksu i rehabilitacji a także dobrej zabawy. Wieczorem wszyscy wzięli udział w  kolacji i zabawie integracyjnej. 

Drugi dzień rozpoczął się śniadaniem, po którym cała grupa wraz z przewodnikami wyruszyła na wycieczkę w Tatry Słowackie. Głównym punktem było zwiedzanie przepięknej Jaskini Bielańskiej, która znajduje się na zboczu Kobylego Wierchu na terenie Słowackiego Parku Narodowego. Po wejściu do jaskini wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem. Jaskinia zaskoczyła wszystkich swoją wielkością, wspaniałymi naciekami, stalagmitami, stalaktytami, jeziorkami i wodospadami naciekowymi. Wszyscy dzielnie przeszli 1370 m korytarzy pokonując 866 schodów. Po obiedzie odbyły się warsztaty zawodowe dla osób niepełnosprawnych. Uczestnicy mogli poznać nowe techniki pracy, wykazać się kreatywnością, pomysłowością a także podzielić się z innymi swoją wiedzą, doświadczeniami, umiejętnościami. Pod okiem terapeutów prowadzących poszczególne warsztaty powstawały drobne ozdoby świąteczne, stroiki z wykorzystaniem sizalu, zdobili bombki techniką decoupage, wykonywali kartki świąteczne, lepili z gliny niewielkie figurki na choinkę, dekorowali świąteczne świeczniki wykonane z metalu. Mniej sprawni podopieczni mogli rysować i malować.

W trzecim dniu zaraz po śniadaniu odbyły się warsztaty zawodowe. Po obiedzie wspólnie wyjechaliśmy do Zakopanego, gdzie odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Potem był czas wolny na spacer po Zakopanym i zakupienie pamiątek. Czwarty dzień rozpoczął się od śniadania po którym uczestnicy kontynuowali pracę na poszczególnych warsztatach zawodowych. Były to już ostatnie zajęcia warsztatowe, dlatego podopieczni wykańczali swoje ozdoby. Ze wszystkich powstałych prac została zorganizowana wystawa. Po obiedzie był czas na zajęcia rekreacyjne, wspólne gry i zabawy sportowe, towarzyskie gry planszowe, spacer po okolicy, a dla chętnych możliwość skorzystania z basenu, który znajdował się przy ośrodku. Wieczorem po kolacji odbył się koncert zaproszonego zespołu muzycznego połączony z zabawą taneczną. Tego wieczoru zostały też rozdane upominki dla uczestników spotkania oraz dyplomy pamiątkowe za udział w projekcie. Następnego dnia po śniadaniu nastąpiło oficjalne zakończenie spotkania. Po pożegnaniu wszystkie grupy rozjechały się do domów.