30-09-2016

VII MAŁOPOLSKI PLENER FORM TWÓRCZYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH MAGIA GÓR BESKIDZKICH, WISŁA

VII MAŁOPOLSKI PLENER FORM TWÓRCZYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH MAGIA GÓR BESKIDZKICH, WISŁAIII DZIEŃ PLENERU

Tego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy na wycieczkę do Żywca, gdzie pod opieką przewodników zwiedzaliśmy Muzeum Miejskie w Żywcu. Uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z historią i tradycją miasta Żywca, zobaczyć stroje mieszczan żywieckich, zabytkowe meble, ikonografię. Niezwykle ciekawy okazał się Dział Etnografii, gdzie prezentowana jest kultura ludowa Żywiecczyzny, m.in. plastyka obrzędowa, związana z dorocznymi zwyczajami zimowymi, kostiumy, maski noworocznych przebierańców, rekwizyty kolędnicze a także tradycyjne wyposażenie i zdobnictwo izby góralskiej, sztuka ludowa (malarstwo na szkle, rzeźba w drewnie i kamieniu oraz ozdoby bibułkowe). Zwiedziliśmy także Stary Zamek, Pałac Habsburgów, Domek Chiński, oraz Kościół Parafialny i Rynek w Żywcu.

Po obiedzie uczestnicy odwiedzili jeszcze Leśny Park Niespodzianek, który z uwagi na pogodę nie udało się zobaczyć wcześniej. Jedną z ciekawszych atrakcji parku są sarny, muflony i daniele, które swobodnie przemieszczają się wśród zwiedzających i które można pogłaskać a nawet karmić z ręki. Niezwykle ciekawy był także pokaz lotów ptaków drapieżnych. W drodze powrotnej do ośrodka na chwilę zatrzymaliśmy się przy skoczni narciarskiej
im. Adama Małysza w Wiśle Malince.

Po kolacji nadszedł czas podziękowań dla Wszystkich uczestników za aktywność, twórczość i zapał w realizowaniu poszczególnych punktów pleneru. Zostały wręczone dyplomy za udział w spotkaniu, oraz nagrody indywidualne. Wszyscy mogli podziwiać wystawę prac zorganizowaną na terenie ośrodka. Do późnych godzin wieczornych uczestnicy bawili się na pożegnalnej zabawie przy muzyce i efektach specjalnych jakie przygotował DJ.