07-07-2009

WYCIECZKA 1-3 LIPCA 2009R. WARSZAWA - GNIEZNO – LICHEŃ

WYCIECZKA 1-3 LIPCA 2009R. WARSZAWA - GNIEZNO – LICHEŃDzień drugi – GNIEZNO, BISKUPIN, KRUSZWICA:

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie wysłuchaliśmy spektaklu audiowizualnego dotyczącego przemian kulturowych w Wielkopolsce, od połowy X do początku XVI w., oraz oglądaliśmy kolekcję XIX-wiecznego malarstwa historycznego, obrazującego dzieje pierwszej polskiej dynastii królewskiej z rodu Piastów.

Następnym miejscem które odwiedziliśmy była przepiękna gotycka Katedra Gnieźnieńska, gdzie koronowano pięciu pierwszych królów Polski. Podziwialiśmy otoczoną czternastoma bogato zdobionymi kaplicami nawę główną i prezbiterium, srebrny relikwiarz ze szczątkami św. Wojciecha, podziemie katedry, gdzie eksponowane są fragmenty dawnych świątyń i kamienne grobowce, a na koniec słynne Drzwi Gnieźnieńskie z 1180r. zwane niegdyś Klejnotem Królestwa, przedstawiające sceny z życia Św. Wojciecha.

Kolejnym miejscem, odwiedzonym w tym dniu przez nas, były Polskie Pompeje – Biskupin, osada z przełomu epoki brązu i żelaza, najbardziej znany rezerwat archeologiczny w Europie Środkowej . To tutaj zostały odkryte przez miejscowego nauczyciela, Walentego Szwajcera drewniane konstrukcje, wybudowano ponad 2700 lat temu. Efekty badań wykopaliskowych, rozpoczętych w 1934r., podziwialiśmy w znajdującym się w Biskupinie Muzeum Archeologicznym.

Dzień zwiedzania zakończyliśmy zdobywając 32 m Mysią Wieżę w Kruszwicy, nad Jeziorem Gopło, to tam wg legendy zjadły króla Popiela myszy.