Ten dzień rozpoczęliśmy od udziału w uroczystościach Niedzieli Palmowej i modlitwie Anioł Pański z Ojcem Św. Benedyktem XVI na Placu Św. Piotra w Rzymie. Gorącymi oklaskami podziękowaliśmy za skierowane przez Papieża pozdrowienie dla Polaków.
Nasze zwiedzanie Rzymu rozpoczęliśmy od oficjalnej Siedziby Prezydentów Włoch, zwanej także Kwirynałem, oraz starożytnej części Rzymu. Zwiedziliśmy tam m.in.: zespół architektoniczno-urbanistyczny jakim są Fora Cesarskie, powstałe w pobliżu Forum Romanum, najstarszego placu reprezentacyjnego w starożytnym Rzymie; Kapitol - wzgórze w Rzymie, której nazwę wywodzi się od czaszki ludzkiej odkrytej przy kładzeniu fundamentów pod główną świątynię; Kapitol który był twierdzą i sanktuarium oraz symbolem miasta; Koloseum- amfiteatr, zbudowany u stóp Eskwilinu na prośbę Nerona; Łuk Triumfalny Konstantyna Wielkiego.
Kolejnym zabytkiem jaki podziwialiśmy tego dnia, był Lateran, zespół pałacowo-kościelny zbudowany w IV wieku przez cesarza Konstantyna Wielkiego, który początkowo był rezydencją papieską. Podziwialiśmy jedną z czterech bazylik patriarchalnych - Bazylikę św. Jana na Lateranie będącą matką i głową wszystkich kościołów miasta i świata. Do wnętrza bazyliki prowadzi pięcioro drzwi. Uwagę przykuwają Drzwi Święte otwierane, tak jak w Bazylice Św. Piotra tylko w Lata Jubileuszowe. Centralną część Bazylikę zajmuje Krzyż Św., ołtarz główny osłania gotycki baldachim, nawę główną zamyka absyda o bogatej mozaice z XIII w., za ołtarzem papieskim przechowywane są głowy św. Piotra i św. Pawła - najważniejsze relikwie w Kościele.
Obok Bazyliki znajduje się dawna kaplica papieska Sancta Sanctorium, w której zobaczyć można obraz Chrystusa Acheropita. Jak głosi legenda, malowanie rozpoczął św. Łukasz, a zakończyli aniołowie. Aby go zobaczyć na kolanach wychodzi się po Świętych Schodach, 28 stopni które zgodnie z legendą pochodzą z pałacu Poncjusza Piłata. Jezus Chrystus miał po nich być prowadzony na sąd. Schody te przywiezione zostały z Jerozolimy do Rzymu w r. 326 przez św. Helenę, matkę cesarza Konstantyna I.
Niezwykłym miejscem jest również Bazylika Santa Maria Maggiore (Świętej Marii Większej) na wzgórzu Eskwilin. Zgodnie z legendą jej początek sięga 352 roku n.e. - wtedy to ówczesnemu papieżowi Liberiuszowi, przyśniła się Matka Boska, która zapowiedziała, iż w miejscu, gdzie w środku lata spadnie śnieg, ma powstać kościół. Uwagę przykuwa renesansowy sufit, który zdobi złoto przywiezione przez Krzysztofa Kolumba. Konfesja przed ołtarzem mieści srebrną urnę z relikwiami kołyski betlejemskiej.
Po smacznej kolacji w chińskiej restauracji zwiedziliśmy jeszcze jedno z najpopularniejszych miejsc w Rzymie, jakim jest Plac Hiszpański ze słynnymi Schodami Hiszpańskimi z XVIII w. Schody te prowadzą do francuskiego kościoła Trinita dei Monti. Kolejne cudo architektoniczne Fontanna di Trevi, najsłynniejsza rzymska fontanna barokowa, ma 20 metrów szerokości i 26 metrów wysokości.