30-09-2016

VII MAŁOPOLSKI PLENER FORM TWÓRCZYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH MAGIA GÓR BESKIDZKICH, WISŁA

VII MAŁOPOLSKI PLENER FORM TWÓRCZYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH MAGIA GÓR BESKIDZKICH, WISŁAII DZIEŃ PLENERU

Na drugi dzień pleneru zaplanowano zwiedzanie wraz z przewodnikiem wystaw znajdujących się na terenie Muzeum Miejskiego w Wiśle. Uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy. Każda z grup wraz z przewodnikiem zwiedziła stałą ekspozycję, obrazującą podstawowe dziedziny kultury ludowej górali Beskidu Śląskiego. Uczestnicy zapoznali się z metodami tworzenia starodawnych naczyń w dziale bednarstwa oraz ważnymi dziedzinami życia górali jak: ciesielstwo, kowalstwo, tkactwo, obróbka wełny i lnu. Oglądali dawne sprzęty rolnicze jak: cepy, kosy, drewniane widły, grabie a także przepiękne góralskie stroje dla kobiet i mężczyzn, misterne serwety i haftowane fragmenty strojów ludowych.

Dwie grupy wzięły udział w warsztatach muzealnych: Hej wyszijym, wyszijym Janiczkowi koszulom, podczas których uczyli się beskidzkiego haftu krzyżykowego na przykładzie stroju ludowego, a także oglądali strój górali Beskidu Śląskiego. Pozostałe dwie grupy wzięły udział w lekcji muzealnej: Chałupa Górala Beskidu Śląskiego, podczas której oglądali narzędzia oraz materiały niezbędne do powstania domu, oraz zapoznali się z tradycyjnym sposobem budowania drewnianej chałupy. Podsumowaniem zdobytej wiedzy było wspólne składanie makiety drewnianej chałupy oraz urządzanie jego wnętrza.

Po obiedzie uczestnicy mieli możliwość skorzystania z bogatej oferty zajęć warsztatowych. Obok zaplanowanych atrakcji turystycznych, główny nacisk w projekcie został położony na wysoką jakość prowadzonych zajęć warsztatowych z rękodzieła ludowego, tak by każdy uczestnik projektu mógł zdobyć nowe umiejętności i rozwijać już posiadane zdolności artystyczne. Motywem przewodnim warsztatów było tworzenie ozdób ludowych, wzorujących się na bogactwie rejonu beskidzkiego. Zajęcia warsztatowe były doskonałą okazją do nawiązania nowych przyjaźni, wymiany doświadczeń i wzajemnej pomocy.

Warsztaty z haftu obejmowały naukę ozdabiania tkanin, polegającą na wyszywaniu na materiale (tle) wzorów za pomocą igły lub szydełka oraz nici i różnych dodatków. Uczestnicy haftowali ręcznie oraz przy użyciu tamborka, poznawali różne rodzaje haftu płaskiego. Prace inspirowane były polskimi strojami ludowymi w których do najpopularniejszych motywów należały kompozycje geometryczne, kwiatowe i roślinne.

Podczas warsztatów z decoupage uczestnicy poznawali sztukę ozdabiania rozmaitych przedmiotów za pomocą papierowych serwetek z motywami inspirowanymi polską sztuką ludową. Warsztaty malowania na szkle polegały na malowaniu na szkle płaskim oraz ozdabianiu za pomocą specjalnych farb do szkła szklanych przedmiotów, m.in. szklanych butelek. Pod okiem instruktora uczestnicy poznali zasady posługiwania się reliefem do farb, malowania, cieniowania i zabezpieczania przedmiotu.

Warsztaty malarskie obejmowały naukę malowania farbami akrylowymi oraz kredkami i pastelami wzorów ludowych, natomiast na warsztatach z ceramiki uczestnicy wykonywali przedmioty z gliny, a także ozdabiali wypalone wcześniej przedmioty wzorując się na ludowych tradycjach regionu beskidzkiego.

Po kolacji z uwagi na pogodę zamiast zajęć sportowych poprowadzono zabawę przy muzyce.