Kierownik naszego warsztatu w imieniu Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych, Opiekunów i Wolontariuszy OSTOJA serdecznie powitał wszystkich uczestników i uroczyście otworzył I Małopolski Plener Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych Magia gór.
Malownicza sceneria gór i słoneczna pogoda sprzyjała artystycznej twórczości. Z wielkim zaangażowaniem przystąpiono do pracy. Każdy z ośmiu warsztatów wyłonił swoją grupę chętnych, która na przygotowanej drewnianej konstrukcji modelowała z różnych materiałów plastycznych postać góralki. Nieograniczona wyobraźnia, wymiana spostrzeżeń i własnego doświadczenia sprawiły, że praca była wesoła i twórcza.
Duża część osób zajęła się malowaniem na płótnie, sklejce oraz rysunkiem na kartonach. Tematyka była przeróżna, ale nie odbiegała od motywu przewodniego pleneru.
Z podobnym zaangażowaniem powstały dzieła zbiorowe i indywidualne w zakresie prac ceramicznych. Modelowanie w glinie było nie tylko wspaniałą zabawą, ale też stało się okazją do poprawienia sprawności manualnych palców dłoni. Z niekształtnego kawałka gliny powstawały postacie górali, góralek, malutkie owieczki, chaty góralskie. Część osób ozdabiała farbami gotowe dzbanki ceramiczne oraz drobne gliniane koraliki, które następnie były wykorzystane do strojów przestrzennych góralek. Praca w tak dużej grupie pozwoliła na spontaniczne uwolnienie emocji, wspaniale zintegrowała uczestników, umożliwiła nawiązanie nowych kontaktów.
Po kolacji wszyscy uczestnicy pleneru mieli możliwość zapoznania się z obrzędami oraz tradycjami kultywowanymi na Podhalu, dzieki obejrzeniu inscenizacji Wesele Góralskie, jakie w regionalnych strojach przedstawiła grupa teatralna działającą przy WTZ, w Odrowążu Podhalańskim. Na zakończenie dnia wszyscy wyśmienicie bawili się na zorganizowanej dyskotece integracyjnej.