15-09-2011

II MAŁOPOLSKI PLENER FORM TWÓRCZYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH MAGIA GÓR

II MAŁOPOLSKI PLENER FORM TWÓRCZYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH MAGIA GÓRTRZECI DZIEŃ PLENERU

Tuż po śniadaniu czekali na nas Przewodnicy Tatrzańscy. Grupa 150 osób została podzielona na trzy mniejsze grupki i każda pod opieką Przewodnika Tatrzańskiego wyruszyła, by zobaczyć uważaną za jedną z najpiękniejszych wśród dolin tatrzańskich – Dolinę Kościeliską. Nasi przewodnicy ciekawie i opisowo opowiadali o historii i ciekawostkach związanych z Doliną Kościeliską. Podziwialiśmy płynący dolną częścią doliny Potok Kościeliski, krystaliczne skały o zbójnickich kształtach i nazwach, słuchaliśmy legend i ciekawych opowieści. Po drodze zatrzymaliśmy się w bacówce, gdzie mieliśmy możliwość przyglądnąć się i posłuchać jak wygląda tradycyjny wyrób buncu, bryndzy i oscypka, oraz posmakować ich prawdziwego, oryginalnego smaku. Podziwialiśmy także przepiękne Lodowe Źródło, którego woda przybiera kolor niebieski, a na koniec odpoczywaliśmy na widokowej Polanie Pisanej.

Po obiedzie odbyły się zajęcia z decoupage. Po wprowadzeniu i krótkim instruktażu, uczestnicy z brzeskiego warsztatu wraz z terapeutami i opiekunami, pomagali innym niewtajemniczonym uczestnikom wykonać poszczególne etapy tworzenia zakładek do książek. Zręczności i sprawności manualnej wymagało wycięcie wzoru z serwetki, czy papieru do decoupage.

Chyba najwięcej emocji tego dnia dostarczyły zawody sportowe. Duch walki, samozaparcia, zdrowej rywalizacji, uśmiechów i gratulacji unosił się nad boiskiem, gdzie pan Łukasz przygotował wiele niespodzianek sportowych. Jedną z nich były wyścigi na nartach. Tylko wspólne działanie mogło w tej konkurencji prowadzić do ruszenia z miejsca, a potem minięcia pola mety. Także przeciąganie liny spotkało się z wielkim aplauzem ze strony widowni, która ile sił w płucach dopingowała walczących. Wszyscy zawodnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami i słodyczami.

Dla podopiecznych ten dzień zakończył się kinem letnim. Nad ich bezpieczeństwem czuwali rodzice, natomiast kadra terapeutyczna spotkała się z psychologiem. Omawiane były zagadnienia sytuacji stresowych, wypalenia zawodowego, charakterystyka możliwych problemów i sposobów radzenia sobie z sytuacjami trudnymi.