22-10-2012

I MAŁOPOLSKI PRZEGLĄD SZTUKI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH WIELCY POLACY – 2012, JAN PAWEŁ II

I MAŁOPOLSKI PRZEGLĄD SZTUKI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH WIELCY POLACY – 2012, JAN PAWEŁ IIW dniu 18 października, w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku, odbył się I Małopolski Przegląd Sztuki Osób Niepełnosprawnych Wielcy Polacy – 2012, Jan Paweł II. Był to drugi etap większego projektu Szlakami wielkich Polaków, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Opiekunów i Wolontariuszy OSTOJA, przy wsparciu finansowym ze środków PFRON, będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego. Przegląd sztuki odbył się w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku. Zaprezentowane zostały efekty pracy plenerowej uczestników. Poza występami scenicznymi przygotowywanymi podczas warsztatów teatralnych, tematycznie związanymi z postacią Papieża Polaka, wyeksponowane zostały prace plastyczne oraz prace z konkursu fotograficznego. Rozdane zostały nagrody dla poszczególnych warsztatów oraz dla laureatów konkursu plastycznego i fotograficznego.

Na scenie, jako pierwsi wystąpili podopieczni brzeskiego warsztatu, z przedstawieniem Ty Jesteś Skałą. Następna grupa teatralna z Warsztatów Terapii z Gorlic, przedstawiła montaż słowno-muzyczny Nasz rodak… nasz Przyjaciel… nasz Przewodnik. Kolejni na scenie pojawili się uczestnicy z Warsztatu Terapii z Odrowąża Podhalańskiego. Swoje przedstawienie oparli na tradycyjnym na Podhalu zwyczaju posiadów. Zaczynały się one w momencie, kiedy zjawiał się często niespodziewany, ważny gość, tym razem był to sam Ojciec święty, który przemówił do górali z obrazu. Występy sceniczne zakończyła grupa teatralna z Woli Rzędzińskiej. W przedstawieniu Świat się nie kończy, świat się zaczyna w barwny i ciekawy sposób przedstawili odwieczną walkę dobra ze złem, gdzie anioły i demony walczą o dusze każdego człowieka.

Serdecznie dziękujemy Wszystkim obecnym za tak liczne przybycie i serdeczne przyjęcia występów niepełnosprawnych artystów. W szczególności dziękujemy za gościnność Pani Dyrektor MOK – Małgorzacie Cuber i Dyrektor Biblioteki - Marii Marek. Swoją obecnością zaszczycili nas Starosta Brzeski - Andrzej Potępa, Wicestarosta - Ryszard Ożóg, Wiceburmistrz - Jerzy Tyrkiel, ks. Prałat - Józef Drabik, ks. Józef Waśko – Duszpasterz Osób Niepełnosprawnych. Dziękujemy Dyrektorom i Opiekunom, dzięki którym w Przeglądzie Teatralnym mogły wsiąść udział dzieci i młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3, Gimnazjum nr 2 w Brzesku, Publicznego Gimnazjum w Jadownikach, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Złotej, oraz brzeskiego Domu Pomocy Społecznej.