10-09-2015

VI MAŁOPOLSKI PLENER FORM TWÓRCZYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH MAGIA GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH

VI MAŁOPOLSKI PLENER FORM TWÓRCZYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH MAGIA GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH



III DZIEŃ PLENERU

Tego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy na wycieczkę do duchowej stolicy regionu świętokrzyskiego, najstarszego sanktuarium na ziemiach polskich, znajdującego się na Łysej Górze. Dodatkową atrakcją był wyjazd na górę Kolejką Świętokrzyską. Przewodnik opowiedział niezwykłą historię tego miejsca. Opactwo na Łysej Górze jako jedyne w Polsce stało się w okresie średniowiecza narodowym sanktuarium. W 1306 r. książę Władysław Łokietek przekazał łysogórskim benedyktynom relikwie drzewa świętego Krzyża. Szczególną cześć do relikwii żywił król Władysław Jagiełło, który wielokrotnie odwiedzał klasztor. My także mieliśmy możliwość zobaczenia i ucałowania relikwii. Zwiedziliśmy również przepiękna wystawę misyjną.

Tuż obok sanktuarium znajduje się Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Prezentowana tam wystawa jest spektaklem światła, dźwięku i odgłosów przyrody w oparciu o multimedialne urządzenia, dioramy i zdjęcia. Oglądaliśmy m.in. film o historii, powstaniu, głównych zadaniach i walorach Świętokrzyskiego Parku Narodowego, zapoznaliśmy się z geologicznymi i paleontologicznymi dziejami Gór Świętokrzyskich.

W drodze powrotnej wstąpiliśmy na galerię widokową gdzie podziwialiśmy jedno z największych w średniogórzu Środkowej Europy pole nagiej pokrywy blokowej, zwane Gołoborzem. Nazwa została nadana przez miejscową ludność i określa obszary bezleśne (gołe od boru), powstałe jeszcze w okresie plejstocenu, zwanego epoką lodowcową, ze względu na olbrzymie lodowce kontynentalne, które pokrywały część Europy, łącznie z Polską. W przeciwieństwie od rumowisk skalnych powstających w Tatrach są położone poniżej górnej granicy lasu i są formą współcześnie nie powstającą. Są ekologiczną i krajobrazową osobliwością Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Po powrocie do ośrodka i obiedzie odbyły się ostatnie zajęcia warsztatowe. Uczestnicy pod opieką terapeutów, kończyli swoje prace. Powstały piękne i kolorowe kartki świąteczne, różnorodne ozdoby w technice decoupage i powertex, figurki dinozaurów, prace z metalu i sizalu. Zostały one wyeksponowane na wystawie prac plenerowych, tak by wszyscy mogli podziwiać wyobraźnię, kreatywność i inwencję twórczą uczestników spotkania.

Nadszedł czas podziękowań dla Wszystkich uczestników za aktywność, twórczość i zapał w realizowaniu poszczególnych punktów pleneru. Zostały wręczone dyplomy za udział w spotkaniu, a na zakończenie pan Łukasz poprowadził zabawę pożegnalna. Nie zabrakło zabaw integracyjnych, ciekawych układów choreograficznych, wspólnych tańców.