10-09-2015

VI MAŁOPOLSKI PLENER FORM TWÓRCZYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH MAGIA GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH

VI MAŁOPOLSKI PLENER FORM TWÓRCZYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH MAGIA GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH



II DZIEŃ PLENERU

Drugi dzień pleneru rozpoczęliśmy od odwiedzenia jednej z najpiękniejszych jaskiń w Polsce – Jaskinie Raj. To niezwykły podziemny świat we wnętrzu wzgórza. Strop krasowej jaskini zdobią niezliczone sople stalaktytów i stalagmitów, czyli specjalnych nacieków jaskiniowych. Poruszaliśmy się specjalnie wykonanym w dnie jaskini chodnikiem. Za Komorą Wstępną znajduje się Komora Złomisk, największa sala w jaskini, a w niej ogromne głazy, które oderwały się od stropu, a później zostały pokryte naciekami. W kolejnej Sali Kolumnowej dno pokrywają jeziorka, w ścianach występują liczne skamieniałości koralowców, oraz luźne nacieki w kształcie kulek, zwane perłami jaskiniowymi. Przerzucony nad niewielkim jeziorkiem mostek prowadzi do Sali Stalaktytowej, z ogromną ilością stalaktytów przybierających różne ciekawe formy i kształty. Uczestnicy mogli przekonać się czym są całkowite ciemności, oraz jak misterne arcydzieła tworzy natura.
Zwiedziliśmy także Centrum Neandertalczyka, gdzie zbiegają się pradawne losy człowieka z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki. Uczestnicy mogli poznać losy człowieka, zobaczyć naturalnych rozmiarów repliki mamuta, inscenizację polowań i życia codziennego ludzi pierwotnych.

Po obiedzie uczestnicy mieli możliwość skorzystania z bogatej oferty zajęć warsztatowych, zgodnie z posiadanymi możliwościami i predyspozycjami. Motywem przewodnim warsztatów z rękodzieła artystycznego było tworzenie ozdób okolicznościowych i świątecznych. Są to prace mające najwięcej odbiorców pośród lokalnej społeczności. Zdobycie umiejętności samodzielnego wykonania przedmiotu mogącego być prezentem, czy upominkiem dla najbliższych, stanowiło doskonałą motywacją do wytężonej pracy i kreatywności.

Wieczorem zamiast kolacji uczestnicy mogli skosztować kapusty z grochem, kaszanki z cebulką oraz samodzielnie upiec kiełbaskę na ognisku. Tego dnia odbyło się także szkolenie na Czarownicę Świętokrzyską i Zbója Madeja. Zajęcia poprowadziła Pani Ewa Krakowiak, przewodnik świętokrzyski. Pani Ewa wprowadziła wszystkich w klimat legend i opowieści świętokrzyskich. Była także nauka czarowania, tworzenia mikstur, oraz latania na miotle.