10-09-2015

VI MAŁOPOLSKI PLENER FORM TWÓRCZYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH MAGIA GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH

VI MAŁOPOLSKI PLENER FORM TWÓRCZYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH MAGIA GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH



W dniach 1-4 września 2015 r. w pięknym otoczeniu Gór Świętokrzyskich odbył się VI Małopolski Plener Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych. Jest on kontynuacją plenerów artystycznych organizowanych przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych, Opiekunów i Wolontariuszy Ostoja. W spotkaniu wzięło udział 70 osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami, z czterech powiatów Małopolski.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego.

Celem głównym projektu była całościowa i systematyczna rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych. Połączenie różnorodnych metod oddziaływania terapeutycznego z jednoczesnym promowaniem miejsc atrakcyjnych turystycznie; udział w warsztatach plenerowych, były doskonałą okazją do zdobycia nowych umiejętności, wykazania się swoimi zdolnościami, rozbudzania kreatywności, podniesienia kompetencji społecznych. Zadania te realizowane było przez doświadczoną kadrę terapeutyczną, pracującą na co dzień z osobami niepełnosprawnymi. W opiece nad uczestnikami pomagali nam także rodzice.

I DZIEŃ PLENERU

Nasz plener rozpoczęliśmy od przyjazdu i zakwaterowania w Centrum Wypoczynku “Gołoborze w Rudkach. Przed obiadem odbyło się uroczyste otwarcie pleneru. Organizatorzy serdecznie przywitali wszystkich obecnych, wprowadzili w program zajęć plenerowych i proponowanych atrakcji turystycznych, życząc wielu pozytywnych wrażeń. Tuż po obiedzie wyruszyliśmy w drogę do Bałtowskiego Centrum Turystycznego.

JuraPark zwiedzaliśmy wraz z przewodnikiem, poruszając się ścieżką dydaktyczną, która w przejrzysty sposób została podzielona na poszczególne okresy geologiczne. Mieliśmy możliwość odbyć wędrówkę przez kolejne etapy dziejów życia na Ziemi. Wzdłuż ścieżki znajduje się ponad 100 modeli dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń. Wszystkie naturalnej wielkości. Dzięki współpracy z paleoartystami oraz światowej sławy naukowcami są to jedne z najdokładniejszych rekonstrukcji na świecie.

Następnie zwiedziliśmy Muzeum Jurajskie. Znajdująca się tam ekspozycja, poświęcona jest morzu mezozoicznemu i prezentuje skamieniałe szczątki organizmów, które w czasie panowania dinozaurów zasiedlały środowisko wodne. Na koniec wizyta w Prehistorycznym Oceanarium, gdzie w technice 3D oglądaliśmy i słyszeliśmy co działo się w głębinach morskich miliony lat temu. Dla aktywnego odpoczynku i zabawy, uczestnicy skorzystali także ze zjazdu rollercoasterem.

Nie był to koniec atrakcji. Po kolacji rozpoczęły się warsztaty plenerowe, podczas których uczestnicy mogli uczyć się właściwego posługiwania się materiałami plastycznymi i zdobniczymi, zgodnie z posiadanymi umiejętnościami i predyspozycjami. Z uwagi na duże zmęczenie uczestników, przewidziana na ten dzień dyskoteka powitalna nie trwała zbyt długo.